top of page

PROF. DR. A. HALÛK DURSUN ANISINA ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ: DİL-TARİH-COĞRAFYA SEMPOZYUMU TAM METİN KİTABI (6-8 ARALIK 2019 ANKARA)

Снимок экрана 2024-02-07 162238.png

6-8 Aralık 2019 tarihinde The Green Park Oteli’nde gerçekleşen programa siyasiler, devlet adamları, bürokrat ve yurt dışı ve içinden ilim adamları ve genç akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. Sempozyuma gelenleri neyzen Tolga Saraçoğlu ve udi Başar Arslan’ın konseri karşıladı. Sunuculuğunu genç akademisyen Gülçin Balat’ın yaptığı programda, aziz şehitlerimiz ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

 

Sempozyum açış konuşmasını UKDA yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Fahri TEMİZYÜREK yaptı. Ardından protokol konuşmalarına geçildi. Kültür Bakanlığı müşaviri Doğan GÜNGÖR, Ak Parti Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Kurul Üyesi Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi ERSOY, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa YILDIZ, BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa DESTİCİ, Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Sayın Ülker GÜZEL protokol konuşmalarını yaptı.

 

Protokol konuşmalarının ardından Gazi Üniversitesi öğrencisi ve gazeteci Sagınış NAZAROVA dombra eşliğinde mini bir konser verdi. Konser akabinde çağrılı konuşmacı Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ, “Kızıl Elma Neresidir?” başlıklı konuşmasını yaptı. Daha sonra protokole katılan zevata yönetim kurulu üyelerince plaket töreni düzenlendi. Öğle yemeği sonrası üç ayrı salonda Türk dili, kültürü, tarihi ve coğrafyasıyla ile ilgili yoğun bilimsel sunumlara geçildi.

Elektronik kitapta sempozyum bildirileri tam metin halinde yer almaktadır.

bottom of page