top of page

"Osmanlı Duvar Resimleri" Prof. Dr. Yıldıray Özbek (24.03.2021)


UKDA'nın bu haftaki konuğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldıray ÖZBEK hocamızdı. Hocamız Osmanlı'nın en erken dönemlerinde betimlenmiş resimlerden söz ederek, saray minyatürleri ve 18.yüzyılın sonlarına doğru yaygınlaşmaya başlayan duvar resimleri ile ilgili bilgilerini paylaştı. Buna ek olarak, Topkapı Sarayı başta olmak üzere yalı, konak ve kasırlardaki Batılı tarzda çizilen duvar resimlerinden örnekler gösterdi.

Sadece İstanbul'un değil, diğer Anadolu şehirlerinin de tasvirlerinin olduğunu söyleyen Özbek, Yunanistan köyleri ve Şam şehrinin konutlarında yer alan seçme duvar resimlerini de izleyicilerle paylaştı.

Her örneği ayrıntısıyla anlatan Prof. Dr. Yıldıray Özbek, konuşmasını "Nasıl ki 19.yüzyılın Osmanlı kentlerinde bir ortak mimari üslup, hükümet konakları, idari ve kışla yapıları gibi binalarla ortaya konuluyor ise, ortak bir beğeni ve zevk olarak duvar resimleri de taşrada hep özlenen hep özenilen payitahtın ve hilafetin merkezi bir şehir olarak İstanbul sevgisini, arzusunu duvarlara yansıtmıştır." diye tamamladı.댓글


Son Paylaşımlar
bottom of page