UKDA'da Osmanlı Duvar Resimleri hakkında konferans

UKDA'da Osmanlı Duvar Resimleri hakkında konferans (24.03.2021)

UKDA'nın bu haftaki konuğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldıray ÖZBEK hocamızdı. Hocamız Osmanlı'nın en erken dönemlerinde betimlenmiş resimlerden söz ederek, saray minyatürleri ve 18.yüzyılın sonlarına doğru yaygınlaşmaya başlayan duvar resimleri ile ilgili bilgilerini paylaştı. Buna ek olarak, Topkapı Sarayı başta olmak üzere yalı, konak ve kasırlardaki Batılı tarzda çizilen duvar resimlerinden örnekler gösterdi.

Sadece İstanbul'un değil, diğer Anadolu şehirlerinin de tasvirlerinin olduğunu söyleyen Özbek, Yunanistan köyleri ve Şam şehrinin konutlarında yer alan seçme duvar resimlerini de izleyicilerle paylaştı.

Her örneği ayrıntısıyla anlatan Prof. Dr. Yıldıray Özbek, konuşmasını "Nasıl ki 19.yüzyılın Osmanlı kentlerinde bir ortak mimari üslup, hükümet konakları, idari ve kışla yapıları gibi binalarla ortaya konuluyor ise, ortak bir beğeni ve zevk olarak duvar resimleri de taşrada hep özlenen hep özenilen payitahtın ve hilafetin merkezi bir şehir olarak İstanbul sevgisini, arzusunu duvarlara yansıtmıştır." diye tamamladı.
Son Paylaşımlar

© 2023 by UKDA

İletişim

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:108/13 Maltepe

Çankaya-Ankara

Tel: 0312 807 22 08

Mail:info@ukda.org.tr

Aidat ve Bağış 

Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları Derneği

Kuveyt Türk Bankası

IBAN:TR82 0020 5000 0946 5341 5000 01