top of page

UKDA’da Özbek Dili Günü Kutlandı (21.10.2022)

Ülke günleri düzenlemeyi gelenek hâline getiren UKDA’da dün Özbek Dili Günü kutlandı. 21 Ekim 1989’da Özbekistan’da Özbek Türkçesi devlet dili statüsü kazanmıştı. Her yıl kutlanmakta olan bu özel güne ithafen Afganistanlı Özbek aydınlar akademimizde bir araya geldiler.

Açış konuşmasını yaparken Afganistan’ın Eski Gençlikten Sorumlu Bakanı Hümayun Hayri ile Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Fahri Temizyürek, bu tarihin ne kadar önemli olduğunu ve Afganistanlı Özbekler için ne ifade ettiğini anlattılar.

Ardından söz alan Afganistanlı Özbek Türkleri arasında eski milletvekilleri, generaller, edebiyatçı ve devlet adamları vardı. Ayrıca çevrim içi devam eden toplantıda söz alanlar Özbekçenin tarihinden, günümüz Afganistan’daki durumundan ve gelecekte yapılması gereken işlerden bahsettiler. Konuşmalar hem Türkiye Türkçesi hem de Özbek Türkçesiyle gerçekleşti.

Prof. Dr. Fahri Temizyürek, kapanış konuşmasında bu gibi kutlamaların sadece başlangıç olduğunu, ileride daha büyük düzeyde çalışmalar yapılacağını ve bu tür çalışmalara UKDA’nın her zaman destekte bulunacağını belirtti. Kutlama sonrasında katılımcılara özel hazırlanmış olan Özbek pilavı dağıtıldı.

コメント


Son Paylaşımlar
bottom of page