top of page

"Çanakkale Harp Malzemeleri" Seyit Ahmet Sılay (11.02.2022)

Geçtiğimiz cuma günü UKDA ailesi, Çanakkale Harp Malzemeleri ve Belgeleri Koleksiyoneri Seyit Ahmet Sılay'ı konuk etti. Alanında en zengin ve en büyük koleksiyona sahip olan Seyit Ahmet Hocamız bize maddi kültür unsurlarından hareketle Çanakkale Muharebelerini anlattı.Hocamız sohbetine evindeki koleksiyonunu gezdirmekle başladı. Binlerce objenin tamamını gösterme imkânı olmasa da evinin dört köşesinde yer alan malzeme ve belgelerin bir kısmını katılımcıların önüne serdi.

Kendisinin 27 senedir topladığı Çanakkale Harp tarihini yansıtan süngü, tüfek, tabanca, mermi, şişe, askeri elbiseler gibi muhtelif objeleri teker teker göstermekle kalmayıp her birinin hikâyesini de anlattı.

Seyit Ahmet Sılay, "sanal gezi" sırasında katılımcıların kafasında oluşan birçok soruya cevap verdi. Katılımcıları çok duygulandıran objenin biri, koleksiyonerin kendisi için de çok değeri olan “İbrahim Naci'nin Günlüğü” oldu. Günlüğün aslını da gösteren hocamız bu belgenin hikâyesini ve önemini dile getirdi. Ona göre savaş belgeleri arasında en değerli olan hatıralarla mektuplar değil, günlükler idi.

Konuşmasının son bölümünde Sılay, Çanakkale ile ilgili bilgi kirliliğinin, özellikle obje kirliliğinin devam ettiğini, hiç kimsenin kendi dünya görüşünü tarih anlayışı olarak göstermemesi gerektiğini vurguladı.

Sohbet alışılanın dışında iki buçuk saat sürmesine rağmen, duygu yoğunluğu içindeki katılımcılar hocamızı tekrar dinlemek istediklerini söyleyerek konuşmacıya teşekkürlerini ilettiler.
Comments


Son Paylaşımlar
bottom of page