top of page

"Gelecek Hakkında Ne Konuşabilliriz?" Doç. Dr. Mustafa Lale (04.03.2022)

Dil, kültür, edebiyat ve tarih gibi birçok alanın uzmanlarını konuk ederek çevrim içi seminerler, sohbetler düzenleyen UKDA'nın bu haftaki konferans konusu geleceğin teknolojisi oldu. Değerli konuğumuz Doç. Dr. Mustafa Lale, bize teknolojideki gelişmeler ve yapay zekâyı anlattı.Aynı anda "Geleceği Konuşmak İstiyorum: Yapay Zekânın Esiri mi Olacağız?" adlı kitabın yazarı olan Hocamız, sanayi ile iç içe dijital bir dönemin içinde yaşadığımızı, artık dünyayla birlikte teknolojinin de hızla değiştiğini söyledi. Bu hızlı değişme seyrinin geçmişe nazaran çok farklı olduğu ortadayken, gelecekteki durumunu tahmin edebilmek mümkün mü?

Özellikle Hocamızın Yapay Zekâ ile ilgili sunum eşliğinde aktardığı bilgiler hem ilginç hem tüyler ürperticiydi. Artık Büyük veri, Yapay Zekâ, Otonom Hizmetler, Nesnelerin İnterneti, 3D Yazıcılar, Sanal ve Artırılmış Gerçeklik ve Blokzincir Teknolojileri kavramları hakkında yeterince bilgili olmak, hiç duymadıysak öğrenmek çok önemlidir.


Yukarıda saydığımız teknolojilerin kullanılmasıyla insanlığa sağladığı yararların yanı sıra zararları da göz ardı edilmemeli. Örneğin Yapay Zekânın imkânları arttıkça birçok meslek kendini yitirir ya da önemli ölçüde dönüşüm geçirebilir. Bizim üzerinde düşünmemiz gereken, uğraşmamız gereken sorunlar da işte burada ortaya çıkıyor. Değişimlere ayak uydurmak, teknolojileri takip etmek ve bunları yaparken her gün insan kalabilmek.Comments


Son Paylaşımlar
bottom of page