top of page

"Türk Eğitim Tarihi" Prof. Dr. Yahya Akyüz (07.10.2022)

Bu hafta UKDA' da Türk Eğitim Tarihçisi Sayın Prof. Dr. Yahya AKYÜZ hocamız konferans verdi.

Neredeyse bir asırlık ömründe; soyadının hakkını, aydın kimliğiyle veren çok kıymetli hocamızı dünya gözüyle görme ve dinleme şansına sahip olduk.Verdiği ilham ve uyandırdığı şevkin ışığında genç akademisyenlere, eğitimcilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine "bilim öğrenmek için zamanı yönlendiren insanlara zaman ayırmak gerek" diyerek kıymetli nasihatlerde bulundu.

"Arayan bulandır" düsturuyla hareket ederek bilimin peşinden koşmanın, düzenli ve disiplinli çalışmanın, devamlı okumanın, araştırmanın ve sabretmenin ancak bir akademisyenin ölçütü olabileceğini ifade etti.

Bir diğer ifadeyle akademisyenliğin bir "aşk" olduğunu, ancak sevgiyle ilerleyebileceğini, engellerin sabırla aşılabileceğini, mücadele etmenin gerekliliğini Âşık Seyranî'den "Aşkın iğnesiyle dikilen dikiş, kıyamete kadar sökülmezmiş" mısrasıyla belirtti.

Konferansa çocukluk, gençlik ve akademisyenlik hayatındaki anılarla devam eden hocamız aynı zamanda profesyonel yüzücü olduğunu, hat sanatı, karakalem ve suluboya resim çalışmalarıyla ilgilendiğini, sanata olan hassasiyetini de "dokunmadığım ve kokusunu içime çekmediğim hiç bir yerin resmini çizemem" şeklindeki ifadelerini kullanarak belirtti.

Son olarak konuşmalarını Dede Korkut'un: "Yerli karadağın yıkılmasın! Gölgelice kaba ağacın kesilmesin! Kan gibi akan görklü suyun kurumasın! Kanatlarının ucu kırılmasın! Kadir Tanrı seni namerde muhtaç etmesin!" duasıyla tamamladı. Sayın hocamıza teşrifleri için teşekkür ediyor, sağlıklı ve uzun bir ömür diliyoruz...
Comments


Son Paylaşımlar
bottom of page