top of page

Ankara'da Uluslararası Prof. Dr. A.Halûk Dursun Türk Kültürü Sempozyumu Düzenlendi (18-22 Ağustos 2021)

Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları (UKDA), Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gazi Üniversitesi işbirliğinde merhum Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Halûk Dursun’u anmak üzere Ankara’da “Uluslararası Prof. Dr. A. Halûk Dursun Türk Kültürü Sempozyumu” düzenlendi.

18 Ağustos 2021 Çarşamba günü Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonu’nda Açış ve Protokol Programıyla başlayan sempozyuma Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Gülan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Satan, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz, UKDA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek ve UKDA Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ferruh Özdemir, Av. Bekir Halaçoğlu ve Dr. Erol Barın katıldı. Bununla birlikte akademiden, bürokrasiden, siyasetten ve iş dünyasından önemli isimler katılım sağladı.

Açış ve Protokol Programı öncesi Neyzen Tolga Saraçoğlu tarafından ney taksimi yapıldı. YTB Müşaviri Zülgaip Akkuş tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti (Rahman Sûresi) okundu ve ardından Prof. Dr. A. Halûk Dursun anısına onun hakkında hazırlanan tanıtıcı kısa film gösterimi yapıldı. UKDA Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek’in selamlama konuşmasının ardından protokol konuşmalarına yer verildi. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, “Ömrünü Türk milletine, kültürüne, tarihine ve gençliğine adamış bilim ve dava insanı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Halûk Dursun’u anmak üzere tertip ettiğimiz bu sempozyumda bir araya geldik. Huzurlarınızda bir kez daha büyük dava ve mefkûre insanı Prof. Dr. A. Halûk Dursun’u rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum. Mekânı cennet olsun.” dedi.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, “Prof. Dr. A. Halûk Dursun’un büyük bir kültür adamı olduğunu ve kültürel mirasımızı korumak adına Millî Eğitim Bakanlığı olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Prof. Dr. A. Halûk Dursun’un kültür ve tarihe adanmış bir ömrün örneği olduğunu, öğretmeye ve öğrenmeye karşı dinmeyen bir arzusu olduğunu dile getirerek sözlerini, “Ahmet Halûk Dursun düşünce dünyamızda her zaman var olacak önemli bir isimdir. Ayrılığın acısı bâkî ama biliyoruz ki bize düşen görev bayrağı devralıp yola devam etmek, menzile erişmek ve yeni ufuklara yönelmektir. Hocamızın adı ile düzenlenen bu sempozyumda Türk kültürü çeşitli açılardan ele alınacak, fikirler paylaşılacak ve ortak doğruya ulaşmanın gayreti içinde olunacaktır.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a UKDA Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek tarafından “Ya Fettâh” yazılı bir kapı tokmağı ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından hediyeler takdim edildi.

Sempozyum anısına Aile Fotoğrafı çekildikten sonra Prof. Dr. A. Halûk Dursun anısına onun fotoğraflarından hazırlanan ve Prof. Dr. A. Halûk Dursun Fotoğraf Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Sergi açılışından sonra devam eden programda Prof. Dr. A. Halûk Dursun hakkında yakın dostları ve öğrencileri tarafından anma konuşmaları yapıldı. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Aydın Gülan, Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz, UKDA Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ferruh Özdemir ve Av. Bekir Halaçoğlu, Prof. Dr. A. Halûk Dursun’un son asistanları Av. Ferhat Küçük ve YTB Müşaviri Zülgaip Akkuş, Prof. Dr. A. Halûk Dursun ile anılarını paylaştılar.

Konuşmaların ardından misafirler Ankara Kalesi’nde öğle yemeği yedi ve ardından Ankara’nın tarihî ve kültürel yerleri gezildi. İkindi namazının ardından Ahi Şerafeddin Camisi’nde (Aslanhane Camisi) Prof. Dr. A. Halûk Dursun adına Kur’an-ı Kerim okutuldu ve A. Halûk Dursun ile özdeşleşen akide şekeri dağıtıldı.

Uluslararası Prof. Dr. A. Halûk Dursun Türk Kültürü Sempozyumu’nun akademik kısmı 19-20 Ağustos 2021 tarihinde Zoom üzerinden gerçekleştirilen sunumlarla devam etti. 8 ayrı ülkeden 48 akademisyen tarafından sunulan bildirilerde, “Türk kültürü, yabancılara Türkçe öğretimi, Türk el sanatları ve tarihi, Türk halkbilimi” konularından bildiriler sunularak bilgi şöleni gerçekleştirildi. Fotoğraf Sergisi 21-22 Ağustos 2021 tarihine kadar UKDA’daki A. Halûk Dursun Konferans Salonu’nda sergilendi.


Sempozyum Açış ve Protokol Programı Anadolu Ajansı, TRT Avaz, İhlas Haber Ajansı (İHA), NTV, Kanal 25 ve Medya Ankara basın ve medya araçları tarafından ilgiyle takip edildi.


18-22 Ağustos 2021


ความคิดเห็น


Son Paylaşımlar
bottom of page