Please reload

Son Paylaşımlar

UKDA’nın Bilimsel Çalışmaları Devam Ediyor…

09.07.2018

TİKA Türkçe Eğitim Veren Öğretmenlere Yönelik Hizmetiçi Eğitim Programı

(26-29 Haziran 2018 Ohri/Makedonya)

Makedonya’da Türkçe eğitimine destek veren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Ohri’de Türkçe öğretmenlerine yönelik hizmetiçi eğitim semineri düzenledi. Seminere eğitimci olarak Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Temizyürek, UKDA Genel Sekreteri Dr. Erol Barın, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Akkaya ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Emrah Boylu katıldı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden seminerle ilgili yaptığı açıklamada program kapsamında Türkçe eğitim veren sınıf öğretmenlerinin eksiklikleri, soydaşlara sunulacak katkılar ve eğitim alanındaki noksanlıkların giderilmesi konularının ele alındığını belirtti.  UKDA Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Fahri Temizyürek de yaptığı açıklamada Balkanlar’ın Türkçenin eğitimi ve öğretimi açısından son derece önemli bir bölge olduğunu, burada Türkçe öğreten sınıf öğretmenlerine dil öğretiminde yeni metot ve teknikler konusunda mesleki tecrübelerin aktarıldığını ve bilgi paylaşımında bulunulduğunu dile getirdi. Yaklaşık 200 öğretmenin katıldığı seminerde soydaş öğretmenlerimizin Türkçe öğretiminde yaşadıkları sorunlar ortaya konulup tartışıldı, çözüm yolları üretildi ve etkileşimli dersler yapıldı.  Hizmetiçi eğitim semineri, sertifika dağıtım töreni ile son buldu.

Eğitim programı sonrası 29 Haziran’da Üsküp’e dönerken Kalkandelen’de Harabati Bektaşi Tekkesi ile Alaca Cami ziyaret edildi. Aynı gün öğleden sonra 2004 yılında kurduğu Makedonya Türklerinin tek sesi olan Yeni Balkan Gazetesinin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürteza Sulooca ile görüşülerek ata yadigârı topraklarda Türkçenin varlığını devam ettirebilmesi için neler yapılması gerektiği hususunda fikir alışverişinde bulunuldu. Ardından Üsküp TİKA Ofisine nezaket ziyaretinde bulunup Koordinatör Aytekin Bey’le görüşülerek hizmetiçi eğitim programıyla ilgili son bir değerlendirme yapıldı.

 

 

 

Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Please reload

© 2023 by UKDA

İletişim

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:108/13 Maltepe

Çankaya-Ankara

Tel: 0312 807 22 08

Mail:info@ukda.org.tr

Aidat ve Bağış 

Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları Derneği

Kuveyt Türk Bankası

IBAN:TR82 0020 5000 0946 5341 5000 01